У циљу очувања нематеријалног културног наслеђа, промоције локалне гастрономије, побољшања атрактивности заштићеног подручја, узимајући у обзир истицање културних добара као додатни ресурс за локални развој, ЈП „Национални парк Ђердап“ је заједно са Заводом за проучавање културног развитка РС током 2011.године спровео теренска истраживања на подручју Националног парка Ђердап. Резултат истраживања је књига „Укус Ђердапа- традиционална кухиња Националног парка Ђердап“ којом је забележено преплитање природне, културне и гастрономске баштине односно навике и обичаји везани за припрему хране, понашање за трпезом, стари рецепти, иначе важних и неодвојивих компоненти духовног богатства и наслеђа једног народа, који морају да се чувају и да се та знања пренесу наредним генерацијама.
Традиционални рецепти сакупљени у књизи „Укус Ђердапа“ су економични , припремају се од намирница које су на дохват руке, што је потпуно у складу са принципима одрживог развоја. Месо има епизодну улогу, важно су зеље, коприве, винов лист. За њихову припрему нису потребни сати стајања уз штедњак, али је потребна љубав, посвећеност, укорењеност у традицију и околини. Њихова чудна имена „лапће ђи боу“, „крпендеда“, „борондеу“ као да долазе из легенди о Баба Кају, или шумској вили „Мума Падури“ или из античких Трајанових времена. Још мало па заборављеним кавијаром као да се сладио Тантор или водени ђаво, који по легенди не дозвољава рибарима да прекомерно пецају и неповратно уништавају станишта риба. Уз рецепте о јагњетини у млеку можете да замишљате поглед са видиковца Плоче или Велики Штрбац, а уз „рецељ“ – џем од беле бундеве или уз природан напитак „водњику“ сладите се на Капетан Мишином брегу уз најлепши поглед на Дунав.
У сваком случају, доживљај Ђердапа никад не може да буде комплетан а да нисте пробали укусне и здраве специјалитете овог краја, да нисте упознали аласе и њихове тајне припремања рибље чорбе и да уз звуке изворних влашких песама нисте пробали ђердапске шницле, пасуљ са зељем и кајмаком и паприке са медом. Тако ће вам одмах бити јасно како су повезане културна баштина и гастрономија, заштита животне средине и културно-историјска баштина, шта је оно што је специфично и што можемо са поносом да покажемо људима из целог света.
Хлеб
Однос народа Источне Србије према хлебу доведен је готово до култа. Хлеб се месио од више врста житарица, али и уз додатак других намирница (коприве, разне семенке), чиме је постајао својеврсна прича о становницима краја из кога потиче.
Хлеб са копривом и кромпиром
Кромпир и младе коприве се обаре одвојено, оцеде, изгњече и охладе. Смеса се замеси са кукурузним брашном и водом, посоли по потреби и формира хлеб, који се стави у подмазан плех или у црепуљу. Пече се у рерни или под сачем.
Предјела
Право традиционално предјело Источне Србије су качамак и проја. Ту су и разне салате од шумског зеља ( маслачка, сремуша ) и печурака, варива која могу да се служе топла и хладна, као и разне пите.
Качамак – Мамаљига
У литар топле воде сипати 250 грама кукурузног брашна, кашику масти, мало соли и мешати непрестано док не проври. Када проври поклопити суд и кувати двадесетак минута уз повремено мешање.
Начини служења:
- без додатка,
- у чинију се сипа млеко, топло или хладно, мамаљига се вади кашиком и сипа у млеко,
- неколико главица лука се исече на колутове и пропржи на уљу, док не добије златно жуту боју.
У чинију се ређа ред лука ред мамаљиге, док се не потроши. Служи се топло.
- у чинију се ређа ред мамаљиге, ред џема, док се не потроши. Посути пропрженим презлама